Nabízím osobní konzultace více ZDE "Zázrak je, když se rozhodneš sám(a) sebe poznat


NOVÉ MÍSTO, NOVÉ STRÁNKY VŠE V NOVÉM ROCE 2017!
www.annavicankova.cz - již brzy spuštěny!
Těším se na naše setkávání v Nových prostorách na Náměstí Míru 64 ve Zlíně.
Cena poukazu je světelných 987 Kč

Milý přátelé s Láskou nabízím obrázky z mé tvorby.
Vhodné jako dárek a nebo jen tak pro radost :-)
13 x 18 cm cena 233 Kč
9 x 13 cm cena 144 Kč
Poštovné 60 Kč
Po domluvě mě můžete navštívit osobně i v divadle ve Zlíně
Přeji požehnané dny!
www.slunecnikvet.cz

NA VLASTNÍ KŮŽI - krátká ukázka intuitivní energetické kresby


Provodov mariánské poutní místo

4. června 2011 v 23:16 |  Provodov poutní místoProvodov se rozprostírá v Luhačovickém Zálesí, leží na rozhraní Slovácka a Valašska přímo pod vrchem Komoncem v nadmořské výšce 380m. Je vzdálen 10 km od Zlína a 12 km od Luhačovic.

Kde jsme ještě nebyli
Provodov je obec dobře ukrytá mezi kopci a údolíčky na úpatí Vizovických vrchů. Nedaleko ve strání nad ní, v místě zvaném Malenisko, stojí tichý kostelík zasvěcený Panně Marii Sněžné. Je skromným mariánským poutním místem, i když se tady Matka Boží přímo nezjevila. K provodovskému kostelíku jsem se dostala před osmi lety. Krásná myšlenka - Poselství J.S.14 dalajlámy k miléniu: "Jednou za rok se vypravte někam, kde jste nikdy před tím nebyli"

Krátký pohled do historie obce
První písemná zmínka o obci z roku 1412 uvádí, že Provodiv náležel k hradu Světlov. Jméno obce je pravděpodobně odvozeno od jména rodového Provod nebo Provoda. Staří obyvatelé byli toho mínění, že jejich ves dostala jméno od nejstarších usedlíku, kteří nabízeli pocestným a obchodníkům doprovod přes neschůdné hory, zarostlé hustými lesy, které byly plné dravé zvěře, ale také i loupežníků.

Zastřené vzpomínky
Uherská hranice, která se dnes přibližně kryje s hranicí slovenskou je odsud asi dvacet kilometrů, a tak místní kopce vytvářely přirozenou druhou obrannou linii, doplněnou v pravěku opevněnými hradišti a později středověkými hrady Rýsov, Starý Světlov, Sehrad neboli Andělský hrad a Pulčín, jejichž zbytky jsou v lesích dodnes patrné.

Jak dokazují nálezy štípaných artefaktů z jaspisu a pazourku, měděné klíny a bronzové sekery a všelijaké železné předměty, jde o krajinu pradávnou, v níž se člověk rodil i umíral, slavil i truchlil, uctíval démony a prosil bohy od úsvitu lidské civilizace.Tudy táhly karavany kupců, sledující jantarovou stezku, i hordy nájezdníků z východních území, hledající tučnou kořist. Jedním z významných s duchovní tradicí je i poutní místo Provodov - Malenisko.

Mariánské pohlazení
Když se přijíždíme autem, většinou se nechá stát dole u hřbitova a vydame se po úzké dlážděné silnici, vzhůru ke kostelíku. Je to místo, kde ztišení mysli přichází tak rychle, až se člověk poleká a srdce se naplní Láskou a pocitem štěstí. Obklopí nás něco nečekaného , cosi jako pohlazení Panny Marie..


Jistě nebudete sami, kdo zde něco podobného zažije. Často sleduji, jak se chovají návštěvníci a co to tady s nimi dělá, abych pak s pokorou přihlížela tomu, jak odsud odcházejí svěží a plni energie, zvláště když pobit tady spojili s krátkou meditací, či pokornou motlitbou.

Věčná Matka
Mám zato, že oltářní obraz vyjadřuje esoterními symboly podstatu místa, jež bylo zasvěceno Matce Zemi již pradávnými kulty. V lesích kolem je plno velkých kamenů, sotva viditelných mohyl, valů i náspů.


Terénní úpravy na vrcholu kopce Brdo, kam směřuje lesní křížová cesta, provokují k umístění třeba keltské svatyně. O její existenci se nedá pochybovat na Komonci, asi dva kilometry vzdáleném nejvyšším bodě v této části Vizovických vrchů. Komonec s posvátným znamením ve formě obrázku Panny Marie je místem veskrze pozitivním a věřím, že každému poutníkovi příjemným.
Energie místa má charakter síly proudící ze Země, čemuž odpovídá i symbolika kojící matky. Toto místo je zdrojem životní síly a vitality.

Historie poutního místa
V dolním provodovském mlýně pod Maleniskem žil mlynář Pavel Vlaštovica. Jeho nemocná žena Anna, která si naříkal na bolesti hlavy i očí, neboť ztrácela zrak, byla ctitelkou Panny Marie. Denně ji v motlitbách prosila nejen o své zdraví, ale i o lepší časy. Roku 1705 měla mlynářka Vlaštovicová sen, ve které se ji zjevil anděl, který ji naučil třem motlitbám, jež na jeho příkaz rozšiřovala mezi svými známými. V roce 1711 před svátkem Nanebevzestoupení Páně, byla mlynářka ve snu vyzvána bělovlasým stařečkem, aby ho následovala. Šel s ní na Malenisko. Několik kroků od velké lípy zastrčil hůl do země a pravil: "Zde je voda, která bude uzdravovat nemocné na těle i duši." A stařeček poté zmizel.


Když šla mlynářka na druhý den na bohoslužby do pozlovického kostela, kam dříve byl Provodov přifařen, viděla, že na místě označeném ve snu je hůl a u ní prýštící pramének vody. Umyla si zde vodou nemocné oči a cítila, že lépe vidí. S velkou radostí spěchala do Pozlovic, ale přesto o svém uzdravení nemluvila. Po několika měsících přišel k mlynářce ve snu zase stařeček a důrazně ji napomenul, aby o uzdravující vodě řekla i jiným. A tak roku 1712 začínají lidé putovat na toto dosud opuštěné místo Vizovických vrchů.


Každým rokem zde přibývalo zázračných uzdravení, jak se o nich můžeme dočíst na zažloutlých pergamenových listech Pamětní knihy provodovského kostela. Poutníci se scházeli u obrazu Panny Marie, který darovala Dorota Jahodíková z Pašovi z vděčnosti za své uzdravení. Tento obraz Matky Boží kojící, jedinečný svého druhu v celé Evropě, který je do dnes zachován na hlavním oltáři kostela, pochází od neznámého autora a byl přivezen do Provodova v roce 1710 z Vídně, kde jej koupil Jiří Kaydušek, bratr uzdravené Doroty Jahodíkové.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama